Zawody przyszłości.

A o to lista zawodów przyszłości, które prawdopodobnie będą najbardziej atrakcyjne do roku 2025.

 1. Bioinformation specialist, (specjalista od bioinformatyki) – naukowiec prowadzący badania genetyczno – informatyczne.
 2. Virtual doctor, (wirtualny lekarz) – nic innego jak lekarz – specjalista, utrzymujący kontakt ze swoimi pacjentami poprzez Internet.
 3. Geoinformation specialist – ekspert w przetwarzaniu cyfrowej informacji geograficznej, np. podczas projektowania systemów pozycjonowania telefonów komórkowych.
 4. Artificial intelligence consultant – doradza przy użyciu zaawansowanych technologii informatycznych i robotyce.
 5. Smart-house designer, (projektant domów przyszłości, np. zielone dachy) – projekty rozwiązań technologicznych dla domów przyszłości, takich jak systemy alarmowe, który może być aktywowany na komendę głosowa.
 6. Visualisation specialist – zajmuje się projektowaniem interfejsów użytkownika, tak aby były łatwe w użyciu i przyjemne dla oka.
 7. Nanotechnology consultant – doradza w sprawie wykorzystania nanotechnologii lub produkcji bardzo małych części w procesach produkcji.
 8. Web-gardner – przechowuje i utrzymuje strony internetowe – np. na serwerze w firmie – do późniejszego wykorzystania.
 9. Hype-consultant – przewiduje przyszłe tendencje, aby pomóc w planowaniu promocji i kampaniach reklamowych.
 10. Social network analyst – studiuje i próbuje określić sposób przepływu informacji i władzy w różnego typu instytucjach, np wybiera członków grup roboczych.
 11. Bioelectronics designer, (projektant bioelektroniki) – projektuje aplikacje łączące biotechnologię z elektroniką, np. przy tworzeniu sztucznych skór.
 12. Artificial organ designer, (projektant sztucznych narządów) – indywidualne projekty organów, wykonane z komórek macierzystych pacjentów. P.s. To brzmi trochę dziwnie 😉
 13. Cyber classifitacion officer – sondy i analizy baz danych w Internecie z wykorzystaniem softu, które może dokonać procesu wyszukiwania niezależnie/samodzielnie.
 14. Gene therapy consultant – projektant indywidualnych terapii genowych.
 15. Simplification specialist, (specjalista od upraszczania – w wielkim skrócie) – upraszcza działania skomplikowanych procesów w organizacjach.

Tak więc możecie zacząć się szkolić bo prawda jest taka, że wszystkie powyższe zawody to kombinacja 2 lub 3, a może nawet i 4 profesji w jednym. Większa część z nich opiera się na biotechnologii i nanotechnologii oraz nieodstępującej nas nawet na chwilkę informatyce. Jak widać wszystko zmierza w kierunku jeszcze większej miniaturyzacji oraz rozwoju wyspecjalizowanych usług ot chociażby projektowania zielonych dachów, które są według mnie bardzo fajną rzeczą.

Reklamy

2 Responses to “Zawody przyszłości.”


 1. 1 po o Grudzień 12, 2008 o 11:04 am

  Ciekawe. Były optymistyczne prognozy w 2001r roku co do rozwoju biotechnologii. Miały być: sztuczne narządy, naczynia krwionośne, zęby jednym słowem wszystko, a co jest? Pieniędzy na badania mało, pieniędzy w służbie zdrowia bardzo mało.

 2. 2 asia Luty 4, 2009 o 10:28 pm

  niestety, racja.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s
Ja na GoldenLine

Technorati

Add to Technorati Favorites

MyBlogLog

Join My Community at MyBloglog!
Reklamy

%d blogerów lubi to: