Definiowanie zarządzania wiedzą.

Naukowcy i praktycy definiujący zarządzanie wiedzą poprzez zarządzanie informacją koncentrują się przede wszystkim na rozwoju systemów informatycznych. Obecnie systemy informatyczne nie są jeszcze na tyle dojrzałe aby mogły „zarządzać wiedzą”, lecz prawdopodobnie za parę lat będzie to możliwe.

Systemy informatyczne są w stanie przetwarzać dane i informacje. Wiedza i mądrość na razie pozostaje w gestii ludzi. Z tym, że jeszcze przed 15 laty systemy informatyczne były przydatne jedynie w zarządzaniu danymi (bazy danych). Dzisiaj np. systemy informacyjne kierownictwa zarządzają informacją, a systemy eksperckie powoli zaczynają zarządzać wiedzą.

Drugim rodzajem definiowania wiedzy jest definiowanie zarządzania wiedzą.

Z reguły nadmiarowość dotyczy wiedzy ukrytej. W przypadku, gdy pracownicy posiadają więcej informacji, niż jest to im potrzebne do wykonywania swojej pracy, łatwiej akceptują zmiany i łatwiej się uczą. Są również bardziej kreatywni, ponieważ dzięki posiadanej wiedzy, są w stanie powiązać ze sobą procesy zachodzące w organizacji i postrzegać organizacje jako system.

Pożądana różnorodność jest kolejnym warunkiem tworzenia wiedzy w organizacji. Wnętrze organizacji musi być zróżnicowane w takim samym stopniu co otoczenie, aby firma mogła funkcjonować na rynku. Jeżeli pracownicy firmy różnią się swoimi zdolnościami i w związku z tym wiedzą, są w stanie lepiej rozwiązywać problemy.

Powyższe warunki tworzenia wiedzy w organizacji ma bezpośredni związek z zarządzaniem zasobami ludzkimi. W dużym stopniu warunki te spełniają systemowy styl zarządzania, który bazuje na poglądzie, że „organizacja jest jednolitym ukierunkowanym systemem składającym się z wzajemnie powiązanych części. Kierownicy w związku z tym nie mogą ograniczać się do rozumienia zachodzących procesów tylko w ich dziale. Muszą także rozumieć w jaki sposób ich działanie wpływa na funkcjonowanie całej organizacji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s
Ja na GoldenLine

Technorati

Add to Technorati Favorites

MyBlogLog

Join My Community at MyBloglog!
Reklamy

%d blogerów lubi to: